برای موفقیت در زندگی، خلاف جریان حرکت کنید

برای موفقیت در زندگی، خلاف جریان حرکت کنید

برای موفقیت در زندگی، خلاف جریان حرکت کنید

شما با خواندن این مقاله آگاه می شوید که شانس چگونه و در کجا رخ می دهد و چگونه می توانید شانس بیشتری را برای خود به ارمغان بیاورید.

موفقیت

برای موفقیت در زندگی، خلاف جریان  حرکت کنید . مطمئن باشید که با پشتکار کافی و قرارگیری هوشمندانه در محل مناسب، به خوش اقبالی دست خواهید یافت.

برای خوش اقبالی باید با افراد جدید ارتباط برقرار کنید

روش های بسیاری وجود دارد که به کمک آن ها می توانید از فرصت های زندگی تان به نحو احسن استفاده کنید.

یکی از این روش ها، ایجاد شبکه ای گسترده از آشنایان است.

احتمال بروز فرصت ها در هنگام مراوده با افراد جدید و ناآشنا، بیشتر از زمانی است که در جمع دوستان و خانواده تان هستید.

مارک گرانووتر، جامعه شناس آمریکایی، این پدیده را قدرت پیوندهای ضعیف نامیده است.

در این روش شما باید سعی کنید ایده یا تفکر خود را با هر شخص جدیدی که می بینید، در  میان بگذارید. با این کار به مرور زمان،‌به فرد مناسب برمی خورید، کسی که شما را در رسیدن به هدفتان یاری می کند.

برای مثال ممکن است شخصی را ملاقات کنید که امکان مصاحبه در شرکت مد نظرتان را برای تان فراهم کند.

روش دیگر برای بهره گیری از فرصت ها ، ایجاد تنوع در زندگی تان است .

هیچ کس دقیقا نمی داند که انجام چه کارهایی در آینده ثمربخش و به نفعش خواهد بود.

فعالیت و توانمندی در زمینه های مختلف، فرصت  های بیشتری را فراهم می کند و احتمال موفقیت فرد را افزایش می دهد . همچنین، اگر یک فرصت از دست برود، فرصت های بیشتر دیگری وجود دارند.

نکته ای که باید به آن توجه کنید. این است که فرصت ها در آغاز می توانند کوچک باشند، پس باید بتوانید آن ها را شناسایی کنید . برای درک بهتر این مساله به این مثال توجه کنید:

در سال ۱۹۲۸، الکساندر فلمینگ، پزشک و میکروب شناس اسکاتلندی، روی باکتری خاصی تحقیق می کرد.

در همان روزها او پس از تعطیلاتی  طولانی به آزمایشگاه خود بازگشت و صحنه عجیبی را دید.

او مشاهده کرد یکی از ظروف حاوی کشت این باکتری در معرض هوا قرار گرفته و قسمت هایی از آن با کپک پوشیده شده است .

در قسمت هایی که این کپک نفوذ کرده بود، باکتری ها به کلی از بین رفته بودند. اگر هر کس دیگری جای فلمینگ بود ، ممکن بود آن ظرف را دور بیاندازد ، اما فلمینگ فرصت پیش آمده را غنیمت شمارد . در نهایت ، او توانست پنی سیلین را کشف کند و برنده جایزه نوبل در سال ۱۹۴۵ شود.

موفقیت

برای خوش اقبالی باید با دیگران متفاوت باشید

 • مارکوس گلدمن، بانکدار آمریکایی آلمانی تبار، شرکت گلدمن ساکس را در سال ۱۸۶۹، در شهر نیویورک تأسیس کرد. این شرکت خدمات مالی و بانکداری آمریکایی و چند ملیتی ارائه می دهد.

  شایعه ای درباره این شرکت وجود دارد که بر اساس آن ، فرم های استخدام تحلیلگرهای مالی جدید، به دو دسته تقسیم می شوند و سپس ، یک دسته مورد بررسی قرار می گیرد و دسته دیگر دور ریخته می شود. اگر کسی خوش شانس  باشد، فرمش به دسته اول می رود، وگرنه باید قید استخدام در این شرکت را بزند.

  به نظر شما در چنین شرایطی چگونه می توانید مطمئن شوید که فرم استخدامتان در دسته ای قرار دارد که بررسی می شود؟

  بهترین کار این است که نشان دهید با دیگران متفاوت هستید تا فرم استخدامتان حتما بررسی شود.

  اما بدون آنکه مسئول استخدام شما را شخصا ملاقات کند، چگونه می تواند بفهمد که با دیگران تفاوت داید؟ جواب این سوال در گسترش شبکه آشنایان و قدرت پیوندهای ضعیف قرار دارد.

  برای مثال، اگر یکی از نزدیکان تان در شرکت مورد نظرتان شاغل است ، آن شخص می تواند معرف شما باشد و فرآیند مصاحبه و استخدام شما را تسهیل کند .

  شاید این کار غیر منصفانه به نظر برسد، اما در واقع این طور نیست. اهمیت قرارگیری در محل مناسب برای بهره مندی از فرصت ها را به یاد بیاوید . داشتن معرف در یک شرکت، نشان می دهد که شما به خوبی  شبکه سازی کرده، در محل مناسب قرار گرفته و با فراد مناسب ملاقات کرده اید و توانسته اید توانمندی هایتان  را به نمایش بگذارید.

نکته مهم دیگری که در  رابطه با استخدام در یک شرکت وجود دارد این است که شما باید از خود تلاش و پشتکار نشان دهید.

در  بسیاری از مواقع ، برای تعداد محدودی از فرصت های شغلی، کاندیدهای زیادی وجود دارند. میزان تلاش و پشتکار افراد عامل تعیین کننده ای برای استخدام آن هاست. برای مثال کسانی که سعی می کنند با مسئول استخدام ، شخصا تماس بگیرند یا از افراد معتبر توصیه نامه بگیرند، نشان می دهند که واقعا مشتاق هستند در آن شرکت استخدام شوند و شانس بیشتری دارند.

افرادی که برای دستیابی به یک موقعیت شغلی تلاش می کنند، نشان می دهند که با دیگران متفاوت هستند.

اما باید توجه داشته باشید که یک توصیه نامه به تنهایی تنظیم کننده موفقیت شما نیست. بنابراین باید فرصت های خود را نیز به حداکثر برسانید.

به عنوان مثال، هر سه ستاره سریال تلویزیونی دختران از مزیتی غیرعادلانه در فرآیند انتخاب بازیگر برخوردار بودند، زیرا هر یک از آن ها یا والدین مشهوری داشتند یا تهیه کننده برنامه را از قبل می شناختند. با این وجود، هیچ یک از آن ها تنها به این مزیت اتکا نکردند و تلاش کردند تا نشان دهند که بهترین گزینه برای آن نقش ها هستند. همین امر نیز منجر به موفقیت بزرگ این سریال شد.    

نقشه ذهنی

خوش اقبالی در روابط عاطفی هم موثر است

مردم اغلب در مورد میزان خوش اقبالی یا بداقبالی شان در یافتن نیمه گمشده صحبت می کنند اما نکته ای که به آن توجه ندارند این است که عوامل دیگری جز شانس محض، در این مورد نقشی ندارد.

شما برای یافتن شریک زندگی مناسب، باید در محل مناسب باشید.

همان طور که قبلا گفته شد، برای افزایش اقبال خود، باید در محل هایی حضور داشته باشید که فرصت های فراوانی در آن وجود دارد. این موضوع در مورد ملاقات شریک زندگی تان نیز صدق می کند. برای مثال،‌اگر به هنر علاقه دارید و ترجیح می دهید شریک زندگی تان هم به هنر علاقمند باشد، باید سری به گالری های نقاشی یا عکاسی بزنید؛ شاید فرد مورد نظرتان را آن جا ملاقات کنید.

همچنین، این نکته را در نظر داشته باشید که زیاد بودن افراد حاضر در یک جمع، تضمین کننده یافتن شریک احتمالی تان نیست. به عنوان مثال، احتمال اینکه در عروسی دوستتان با ۱۲۵ مهمان، شخص مورد نظرتان را ملاقات کنید،‌بیشتر از آن است که او را در میان ۲۰۰۰۰ تماشاچی در یک مسابقه فوتبال ببینید. پس باید سعی کنید در محیط هایی  حضور داشته باشید که بتوانید با افراد ارتباط برقرار کرده و صحبت کنید.

پس از یافتن فرد مناسب، نباید به دنبال نقاط ضعف او باشید، زیرا هیچ کس کامل نیست  و همه ما نواقصی داریم . گاهی اوقات ممکن است آن قدر روی ویژگی های منفی شریک زندگی تان تمرکز کنید که از او ناامید شوید و بخواهید دنبال شخص دیگری بگردید که کامل است.

دکتر بری شوارتز، روان شناس آمریکایی، معتقد است که این مشکل،‌از تناقض انتخاب ریشه می گیرد. زمانی که شما گزینه های بسیاری برای انتخاب دارید، تصمیم گیری برایتان سخت می شود و در صورت انتخاب دائما فکر می کنید که شاید گزینه های دیگر بهتر بودند . به همین خاطر به جای لذت بردن از آن چه که دارید ، همواره به دنبال چیزهایی هستید که ندارید.

این نکته در مورد انتخاب شریک زندگی تان هم صادق است . تناقض انتخاب باعث می شود که شما ویژگی های مثبت شخصی را که انتخاب کرده اید نبینید و بر ویژگی های منفی اش متمرکز شوید. همین مساله منجر به کاهش رضایت شما از انتخابی می شود که در واقع، برایتان مناسب است.

نتایج یک نظرسنجی درباره معنی خوش اقبالی در عشق که نویسندگان این کتاب برگزار کردند، نشان داد که تنها ۷ درصد از شرکت کنندگان اعتقاد داشتند که خوش اقبالی یعنی یافتن فرد کامل، در حالی که ۸۰ درصد از آن ها بر این باور بودند که خوش اقبالی در عشق ناشی از توجه به نیازهای طرف مقابل به اندازه نیازهای خودشان است.

شما با زمان و تلاش  کافی می توانید رابطه ای قوی ایجاد کنید که احساس خوش اقبالی در عشق را برایتان فراهم می کند. به خاطر داشته باشید که خوش اقبالی در عشق، به آسانی در اختیار شما قرار نمی گیرد و برای رسیدن به آن باید تلاش کنید و آن را بسازید.

به کودکان بیاموزید که توانایی کنترل زندگی شان را دارند

کودکان خوش اقبال، شادتر از هم بازی های خود هستند. اما چگونه می توان اقبال کودکان را افزایش داد ؟ جهت افزایش اقبال کودکان، باید به آن ها نشان دهید که فرصت های انبوهی برایشان مهیا است. البته نباید آن ها را مجبور کنید که مسیرمشخصی را به انتخاب شما برگزینند.

دکتر جسیکا لونشتاین، معلم مدرسه ای در نیویورک، عقیده دارد در صورتی که کودکان و حتی بزرگسالان باور داشته باشند که زندگی شان تحت کنترل اقدامات خود آن هاست . نه عوامل خارجی، شادتر خواهند بود. او همچنین توضیح می دهد که والدینی که در انتخاب معلمان فرزندشان دخالت می کنند، به استقلال و یادگیری او آسیب می رسانند.

شما باید به کودکان خود اجازه دهید که نتایج تلاش هایشان را مشاهده کنند، حتی اگر این تلاش ها در مسیر اشتباهی باشد و یا نتیجه مطلوبی نداشته باشد، زیرا در این صورت فرزندتان درس های بسیاری در مورد خودش و دنیا می آموزد. آن ها همچنین می توانند اشتباهات خود را درک کنند و از آن ها درس بگیرند.

درس دیگری که می توانید به فرزندتان بدهید و به افزایش اقبال شان کمک کنید این است که آنها مجبور نیستند شیوه های سنتی و موجود را به کار گیرند و مسیری را در زندگی پیش بگیرند که همه طی کرده اند. آن ها می توانند راه جدیدی را کشف و امتحان کنند.

بیل گیتس و پاول آلن را در نظر بگیرید. آن ها در دوره دبیرستان، کسب و کار کوچکی در زمینه تحلیل داده ها به راه انداختند که البته به شکست منجر شد. اما چه عاملی باعث شد که بعدها همین دو نفر توانستند شرکت مایکروسافت را تاسیس کنند؟

آلن و گیتس از حمایت خانواده هایشان برخوردار بودند و همین مسئله ، دلگرمی و پشتوانه آن ها برای ادامه مسیر بود.

به عنوان مثال پدر گیتس به جای آن که او را وادار به تمرکز بر روی درس های مدرسه اش کند، او را تشویق کرده بود که به کارش ادامه دهد و حتی در این مورد، با مدیر مدرسه نیز صحبت کرده بود. خانواده آلن و گیتس به آن ها اجازه دادند که به دنبال ماجراجویی های در ظاهر بی اهمیت شان بروند و با این کار باعث ایجاد خودباوری در این دو نوجوان شدند . در نهایت نیز همین خودباوری آن ها باعث شد که به افرادی موفق و خوش اقبال تبدیل شوند.

این نکته را به خاطر داشته باشید اگر می خواهید اساس موفقیت فرزندتان در آینده را مهیا کنید باید به آن ها بیاموزید که توانایی کنترل تصمیمات شان را دارند و باید مسئولیت آن ها را بپذیرند.

آماده سازی و عکس العمل مناسب، از جمله راههای گریز از بداقبالی است.

گاهی بداقبالی به صورت ناگهانی به سراغ شما می آید. جلوگیری از بداقبالی مانند به وجود آمدن خوش اقبالی است. شما باید آماده باشید و زیرکانه با شرایط رو به رو شوید.

آماده سازی خود بهترین راه مقابله با بداقبالی هایی است که ممکن است برایتان رخ دهد . برای آماده سازی در مقابل بداقبالی ها بهتر است با قدم های کوچک آغاز کنید.

به عنوان مثال در رابطه با مسائل مربوط به سلامتی، بهتر است به جای نگرانی در مورد کوچک و قابل کنترل تمرکز کنید. طبق مطالعه ای که در دانشکده سلامت عمومی هاروارد انجام گرفت، مشخص شد که سالانه بیش از ۱ میلیون آمریکایی به دلیل مشکلات وزنی، استعمال دخانیات و فشار خون بالا دچار مرگ زودهنگام می شوند. این در حالی است که با اندکی توجه و رعایت نکات کوچک، همه این مشکلات جسمی به راحتی قابل حل هستند.

نگرانی ما در مورد حمله یک کوسه یا یک ویروس نادر، بسیار نامعقول است، زیر احتمال مواجه با این موارد بسیار اندک است. در مقابل، تصادفات رانندگی روزانه جان صدها نفر را می گیرد، اما جالب است که کسی نگران این مساله نیست بنابراین اگر نگران سلامتی خود هستید در اولین قدم به فکر رعایت نکات کوچک اما مهم باشید . در رابطه با فجایع انسانی یا طبیعی نیز ، رعایت احتیاط بهترین کاری است که می توانید انجام دهید . همیشه احتمال وقوع این گونه اتفاق ها را در نظر بگیرید و اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهید. به عنوان مثال، جهت اطمینان، زمانی را به بررسی خروجی های اضطراری در هتل ها یا ساختمان های جدید یا حصول اطمینان از وجود لوازم اطفاء حریق اختصاص دهید.

راه دیگری برای پیشگیری از بداقبالی ها  کنترل عکس العمل هایتان است . به بیانی دیگر شما می توانید با داشتن نگرشی مثبت ، بداقبالی را به خوش اقبالی تبدیل کنید.

برای مثال، لی چایلد نویسنده ای است که پس از ۱۳ سال سابقه کار در شغل پیشینش، اخراج شد. اما او با زیرکی توانست این بداقبالی را به فرصتی در زندگی اش بدل کند.او از خشم خود در راستای خلق رمان های پرفروش جک ریچر استفاده کرد و از این راه ، موفقیت و ثروت زیادی به دست آورد.

این موضوع تحت عنوان استراتژی صعود به تپه محلی شناخته می شود.

یعنی به منظور رسیدن به قله ای بلندتر از قله ای که اکنون در حال صعود به آن هستید ، اغلب ابتدا باید از یک دره پایین بروید.

به یاد داشته باشید که سخت کوشی تنها یک روش برای افزایش خوش اقبالی نیست، بلکه می تواند در رویارویی با بداقبالی نیز به شما کمک کند.

سخن پایانی

اقبال، بیشتر از آن چه که فکر می کنید، تحت کنترل شماست. با پیروی از اصول بیان شده در این مقاله می توانید اقبالتان را افزایش دهید. برای این کار شما باید سخت کوشی ،‌استعداد و شانس را با هم ترکیب کنید و برای رویارویی با فرصت ها آماده شوید.همچنین فراموش نکنید که برای بهره مندی هرچه بیشتر از فرصت ها باید در محل مناسب حضور پیدا کنید؛ یعنی به جاهایی بروید که فکر می کنید احتمال فراهم شدن فرصت های جدید در آن جا بیشتر است.